Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody prosimy o zmianę ustawień przeglądarki, bądź o opuszczenie naszej witryny. Więcej w polityce prywatności

GMINNY PROGRAM PROFILAKTYCZNO-SPORTOWY PT. „NIE! DZIĘKUJĘ. WYBIERAM ZDROWIE!”

W 2017 r., realizowany był program profilaktyczno-sportowy pod tytułem: „Nie! Dziękuję. Wybieram zdrowie!”. Program ten był jednocześnie częścią programu profilaktyki gminy Rychtal. Priorytetem projektu autorstwa animatora Piotra Nasiadka, realizowanego przy współudziale gminnego koordynatora sportu Mirosława Szydlika, było kreowanie zdrowego i bezpiecznego stylu życia, szeroko pojętej profilaktyki uzależnień, wytworzenie motywacji do samorozwoju poprzez sport i rekreację oraz wyeliminowanie negatywnych postaw wobec rówieśników.

Położyliśmy szczególnie duży nacisk na przybliżenie uczestnikom wartości niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w grupach rówieśniczych  i w społeczności lokalnej oraz kreowanie ich kultury osobistej. Łącznie było to przeszło dwadzieścia przedsięwzięć o charakterze rekreacyjno-sportowym, w których beneficjentami były dzieci, młodzież i dorośli z gminy Rychtal. W czasie wszystkich zajęć poruszane były sprawy profilaktyki, a tworzony klimat oparty był wyłącznie na zdrowych zasadach współżycia społecznego. Były to między innymi: sześć sportowych sobót ukierunkowanych na rekreacyjne formy gier zespołowych,  gminne igrzyska dzieci i młodzieży „Trzymaj formę ponad normę”, turnieje piłkarskie i siatkarskie, lekkoatletyczne wieloboje sprawnościowe, gry i zabawy dla całych rodzin pt. „Mama, tata i ja”, pikniki integracyjne, biegi uliczne, imprezy rekreacyjno-sportowe na rozpoczęcie i zakończenie wakacji „sport bez barier wiekowych”, koncerty artystyczne lokalnych artystów, bicie rekordów biegowych na Orliku czy turniej siatkówki plażowej w Krzyżownikach. Czy udało się zrealizować zamierzone cele, analizują organizatorzy?  Generalnie, tak. Wychowanie, a co za tym idzie profilaktyka zachowań są procesem długotrwałym, i tylko systematyczna praca w tej płaszczyźnie pozwoli w pełni na dostrzeżenie pozytywnych zmian w świadomości  kolejnych pokoleń.

Mamy nadzieję, że zrealizowane zajęcia profilaktyczno-sportowe z elementami edukacyjnymi, pokazały przede wszystkim młodym ludziom, że można  fajnie spędzać czas z przyjaciółmi bez papierosów, alkoholu, narkotyków, agresji i przemocy.