Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody prosimy o zmianę ustawień przeglądarki, bądź o opuszczenie naszej witryny. Więcej w polityce prywatności

Charakterystyka Gminy

Pierwsza wzmianka o Rychtalu pochodzi z 1233 roku. W 1294 r. Rychtal jest lokowany jako miasto na prawie niemieckim. W związku  ze słabym jego rozwojem biskup wrocławski Teodoryk w 1386 przeprowadził ponowną lokację miasta. Do 1810 roku Rychtal  był własnością biskupów śląskich.

Prawa miejskie utracił  w 1934 r.

Gmina Rychtal położona jest w zachodnio–południowej części powiatu kępińskiego przy drodze krajowej nr 39 która łączy Wielkopolskę ze Śląskiem Opolskim. Gmina ma charakter rolniczy, dominują  pola i lasy, które stwarzają  dogodne warunki dla  licznej zwierzyny łownej i zbieractwa oraz wypoczynku i rekreacji. Siedzibą gminy  jest wieś  Rychtal posiadająca zabudowę miejską. Administracyjnie Gmina dzieli się na 10 sołectw. Zajmuje powierzchnię 9.675 ha i liczy około 4-ch tysięcy mieszkańców.

Oferuje dobre warunki do wypoczynku, uprawiania sportów i rekreacji, poprawiane poprzez ciągły rozwój bazy turystyczno–wypoczynkowej. Gmina posiada kompleks sportowy: halę, boisko, boiska orlik, ścieżki rowerowe i działki rekreacyjne.

Z uwagi na dogodne położenie gminy i dużą powierzchnię lasów bogatych w runo leśne i zwierzynę mamy zdrowe i nieskażone środowisko, które stwarza dogodne warunki do wypoczynku. Znajduje się tu rezerwat przyrody „Studnica”, położony w głębokiej dolinie rzeki Studnica.  Jest to bór mieszany z udziałem potężnych świerków rosnących  na północnej granicy naturalnego zasięgu, w runie rośliny rzadkie i chronione. Okoliczne lasy są matecznikiem tzw. Sosny Rychtalskiej, której nasiona są znane i wykorzystywane w całej Polsce.

Gmina Rychtal stwarza dogodne warunki dla rozwoju przedsiębiorczości – posiada tereny pod działalność gospodarczą. Dominuje przemysł meblarski i metalowy. Dodatkową  atrakcją są liczne zabytki; najciekawsze mają charakter sakralny. W Rychtalu do ciekawych zabytków należy kościół z lat 1784-85, w którym znajduje się późnogotyckie prezbiterium i ołtarz barokowy z XVII w. Piękny jest także Ratusz z XIX w. W Skoroszowie znajduje się murowany, barokowy pałac biskupów wrocławskich z 1700 r., w Proszowie drewniany kościół  z 1711 r.,a w Krzyżownikach  w tamtejszym kościele  z 1751 znajduje się cenna  rzeźba gotycka Matki Boskiej z Dzieciątkiem z lat około 1400.

Najważniejsze inwestycje zrealizowane w ostatnich latach przy wykorzystaniu środków  pomocowych to: budowa środowiskowej hali sportowej, boiska orlik, rozbudowa kanalizacji sanitarnej, modernizacja dróg gminnych, remonty świetlic wiejskich (Rychtal, Krzyżowniki, Proszów, Wielki Buczek, Sadogóra, Darnowiec, Skoroszów, Drożki),  budowa placów zabaw dla dzieci.

Na terenie Gminy Rychtal funkcjonują 3 szkoły podstawowe, w tym 2 z oddziałami przedszkolnymi, gimnazjum i  przedszkole 4 oddziałowe. Gminna Biblioteka  Publiczna z czytelnią stwarza warunki do rozwoju masowego czytelnictwa, działa tam też pracownia ORANGE która jest  miejscem spotkań dzieci i młodzieży, a czasami dorosłych.

Sport opiera się na  zespole piłki nożnej (GKS Rychtal – Skoroszów) i  sekcji siatkarskiej Krzyżowniki.

Gmina Rychtal od 2004 roku współpracuje z węgierską gminą KÖMLÖ w rejonie Eger.